o. Polykarp G. Oleár OSBM
V tomto roku si pripomíname 110. výročie narodenia o. Polykarpa Gabriela OLEÁRA OSBM.

(* 26.06.1913 Šarišské Čierne, okr. Bardejov, † 31.05.1971 Trnkov)

Narodil sa 26. júna 1913 v učiteľskej rodine v Šarišskom Čiernom, okr. Bardejov. Po maturite 30. júla 1930 vstúpil do baziliánskej rehole na Ćernečej hore pri Mukačeve (UA). Po skončení noviciátu pokračoval vo filozofických a teologických štúdiách  v Užhorode, Mukačeve a Olomouci. Dňa 1. júna 1939 zložil večné sľuby a kňazskú vysviacku prijal od biskupa Pavla Petra Gojdiča 30. júla 1939 v Prešove.

Baziliáni zo Slovenska po vyhnaní z vtedajšej Podkarpatskej Rusi sa v roku 1939 usadili v Medzilaborciach. O. Plykarp Oleár spolu s o. Šebastianom Š. Sabolom dávali mísie po mestách i dedinách Šariša a Zemplína a od roku 1943 pôsobili v novozaloženom kláštore v Trebišove.

o. Oleár na Misiách pred rokom 1950

Po príchode do Trebišova v roku 1943 sa o. Polykarp plne venoval cyrilometodskému hnutiu gréckokatolíkov. V kláštornej kaplnke sa začali rečou ľudu čítať nedeľné čítania. Preložené chrámové piesne sa iba v rukopisoch odtiaľ šírili do celého Zemplína. (…) V noci 22. februára 1949 vtrhli do kláštora o. baziliánov v Trebišove členovia verejnej bezpečnosti. Prítomných baziliánov  odviezli na neznáme miesto. Nastal čas vyšetrovaní, súdov a väzenia. O. Polykarp G. Oleár zostal verný cirkvi i svojmu rehoľnému povolaniu. Z väzenia ho prepustili chorého po štyroch rokoch. Musel však dlhé roky žiť a pracovať pod policajným dozorom v Čechách. Usadil sa v Branticiach okr. Krnov v rodine svojej sestry Margity, manželky o. Jána Chanátha, gréckokatolíckeho kňaza a zamestnal sa na železnici ako výhybkár. Aj tam si našiel čas na svoje poslanie – preklad svätých Otcov z gréčtiny a latinčiny a pritom poskytoval aj duchovnú službu naším rehoľným sestričkám baziliánkam vo Svitavách. V roku 1963 sa spolu s o. Jánom Chanáthoma jeho rodinou vrátili na Slovensko, do Kapušian pri Prešove. O. Oleár sa zamestnal ako výhybkár na železnici v Haniske pri Prešove. Počas pobytu v Kapušanoch pri Prešove začal spolu s otcom Jánom Chanáthom stavať rodinný dom v Trnkove. V roku 1965 sa presťahovali do nového domu.

Medzi priateľmi, prvý sprava

Civilný zamestnanec

Výhybkár na železnici – Morava

Na Morave s rodinou o. J. Chanátha

Za osemnásť rokov vyškrtnutia slova gréckokatolík aj zo Slovníka slovenského jazyka o. Oleár toho prežil naozaj veľa. Stále však bol presvedčený, že raz dôjde k obnove kláštora v Trebišove. Stalo sa to až dvadsaťjeden rokov po jeho smrti – 3. októbra 1992.[1] Dočkal sa povolenia činnosti Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968. O. Plykarp sa stal z poverenia otca ordinára Ján Hirku duchovným vedúcim sestier baziliánok v Sečovciach. Sestry baziliánky z jeho prednášok a kázni robili magnetofónový záznam, ktorý je v tom čase k dispozícii už v digitálnej podobe. O. Polykarp G. Oleár OSBM Zomrel po autohavárii o. baziliánov na ceste do Máriapócsi 31. mája 1971 v nemocnici v maďarskom Sátoraljaújhelyi. Na spomienkovej slávnosti k 25. výročiu smrti o. Polykarpa Gabriela Oleára OSBM v Trebišove za účasti prešovského sídelného biskupa Mons. Jána Hirku vtedajší igumen trebišovského kláštora o. Jozef Eduard Novák OSBM okrem iného povedal: „Zvlášť mu záležalo na mládeži, ku ktorej sa vedel s láskou prihovoriť a ukázať správnu cestu. Mal radosť z každého kňazského i rehoľného povolania a v tomto smere nešetril ani čas, ani námahu. Mal pochopenie aj pre moderné veci, mal porozumenie pre všetko dobré a krásne. Najviac získaval mladých i starších svojimi výrečnými kázňami. Biskup Pavol P. Gojdič ho pri jednej príležitosti nazval „striebroústym“ kazateľom. (…) Sme radi – zdôraznil na záver stretnutia o. Jozef E Novák OSBM , – že popri už tradičnej spomienke  na nášho nezabudnuteľného  biskupa Pavla P. Gojdiča OSBM, ktorá je vždy na výročie jeho smrti 17. júla, začíname aj ďalšiu tradíciu – spomienku na výraznú osobnosť našej gréckokatolíckej cirkvi o. Polykarpa Gabriela Oleára, OSBM.“[2] Nemám však informácie, že by sa v ďalších rokoch uskutočňovali spomienky na toho vzácneho svedka viery – muža svätého života, ktorý by mohol o sebe povedať: „Tu som, Pane, aby som plnil tvoju vôľu.“ V terajšej turbulentnej dobe vo svete Cirkev veľmi potrebuje predovšetkým nasledovania hodných svedkov, ku ktorým nepochybne patrí aj o. Polykarp Gabriel Oleár OSBM.

Vypočujte si kázeň o. Oleára ku Veľkej noci

Návšteva spolubratov v USA v r. 1968

Duchovný vedúci sestier baziliánok

Exhumácia biskupa P.P. Gojdiča v Leopoldove v r. 1968

Chvíle oddychu medzi prednáškami

Rakva s ostatkami o. Polykarpa G. Oleára OSBM

o. Andrej Rusnák s použitím záznamov v časopise Slovo


[1] Kušnír Pavol O. Polykarp Gabriel Oleár in časopis SLOVO 1993, č. 3, s. 15.

[2] Feledi Marián, K 25. výročiu smrti o. Polykarpa Gabriela Oleára OSBM in SLOVO 1996, č. 13, s. 14 – 15.

Oleár Polykarp Gabriel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihláste sa na odber
Sledujte nás
Navštívte nás a prihláste sa na odber